LNC2W332MSEGBN
Nichicon
Product No:
LNC2W332MSEGBN
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.646" (118.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 15.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 21.84 A @ 10 kHz