LNK2G102MSEFBN
Nichicon
Product No:
LNK2G102MSEFBN
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 2.677" (68.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7 A @ 10 kHz