LNK2H472MSEH
Nichicon
Product No:
LNK2H472MSEH
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 6.693" (170.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 16.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 23.1 A @ 10 kHz