LNK2V822MSEJ
Nichicon
Product No:
LNK2V822MSEJ
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
User Guide
Mfr Nichicon
Series LNK
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 8200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 4.724" (120.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 24 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 33.6 A @ 10 kHz