LNK2W332MSEH
Nichicon
Product No:
LNK2W332MSEH
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 3.937" (100.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 12.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 18.06 A @ 10 kHz