LNR1C154MSE
Nichicon
Product No:
LNR1C154MSE
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 150000UF 20% 16V SCREW
User Guide
Mfr Nichicon
Series LNR
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 150000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 11.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 13.225 A @ 10 kHz