LNR1J223MSEN
Nichicon
Product No:
LNR1J223MSEN
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 63V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 4.843" (123.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.165 A @ 10 kHz