LNR1K224MSE
Nichicon
Product No:
LNR1K224MSE
Description:
CAP ALUM 220000UF 20% 80V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 8.780" (223.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 28.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 33.235 A @ 10 kHz