LNR1K473MSEN
Nichicon
Product No:
LNR1K473MSEN
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 80V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 12.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 14.605 A @ 10 kHz