LNR1K683MSE
Nichicon
Product No:
LNR1K683MSE
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 68000UF 20% 80V SCREW
User Guide
Mfr Nichicon
Series LNR
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 68000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 5.630" (143.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 15.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 17.825 A @ 10 kHz