LNR2D222MSE
Nichicon
Product No:
LNR2D222MSE
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.2 A @ 10 kHz