LNR2D223MSE
Nichicon
Product No:
LNR2D223MSE
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 5.630" (143.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 15.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 19.08 A @ 10 kHz