LNR2D333MSEB
Nichicon
Product No:
LNR2D333MSEB
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 200V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 6.811" (173.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 19.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 23.4 A @ 10 kHz