LNR2E472MSE
Nichicon
Product No:
LNR2E472MSE
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SCREW
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 7
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.76 A @ 10 kHz