LNR2E682MSEB
Nichicon
Product No:
LNR2E682MSEB
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.843" (123.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 10.68 A @ 10 kHz