LNT1A473MSE
Nichicon
Product No:
LNT1A473MSE
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 10V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.13 A @ 10 kHz