LNT1C334MSEB
Nichicon
Product No:
LNT1C334MSEB
Description:
CAP ALUM 330000UF 20% 16V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.843" (123.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 20.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 30.9 A @ 10 kHz