LNT1C684MSEB
Nichicon
Product No:
LNT1C684MSEB
Description:
CAP ALUM 680000UF 20% 16V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 6.811" (173.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 24 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 36 A @ 10 kHz