LNT1E154MSEB
Nichicon
Product No:
LNT1E154MSEB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 150000UF 20% 25V SCREW
User Guide
Mfr Nichicon
Series LNT
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 150000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.843" (123.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 13.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 20.7 A @ 10 kHz