LNT1E224MSE
Nichicon
Product No:
LNT1E224MSE
Description:
CAP ALUM 220000UF 20% 25V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.843" (123.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 17 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 19.55 A @ 10 kHz