LNT1E473MSEN
Nichicon
Product No:
LNT1E473MSEN
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 25V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 3.268" (83.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 12.45 A @ 10 kHz