LNT1J153MSEB
Nichicon
Product No:
LNT1J153MSEB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SCREW
User Guide
Mfr Nichicon
Series LNT
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 3.268" (83.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.85 A @ 10 kHz