LNT1J224MSEN
Nichicon
Product No:
LNT1J224MSEN
Description:
CAP ALUM 220000UF 20% 63V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 8.780" (223.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 23.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 35.55 A @ 10 kHz