LNT1J333MSEN
Nichicon
Product No:
LNT1J333MSEN
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 9.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 14.1 A @ 10 kHz