LNT2C102MSEN
Nichicon
Product No:
LNT2C102MSEN
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SCREW
User Guide
Mfr Nichicon
Series LNT
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 3.268" (83.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.92 A @ 10 kHz