LNT2C472MSEN
Nichicon
Product No:
LNT2C472MSEN
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 160V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.4 A @ 10 kHz