LNT2E682MSEN
Nichicon
Product No:
LNT2E682MSEN
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.843" (123.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.52 A @ 10 kHz