LNT2G153MSEKBN
Nichicon
Product No:
LNT2G153MSEKBN
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 400V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.634" (41.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.937" Dia (100.00mm)
Height - Seated (Max) 8.819" (224.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 44.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 62.3 A @ 10 kHz