LNT2V103MSEJBB
Nichicon
Product No:
LNT2V103MSEJBB
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 6.024" (153.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 32.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 45.36 A @ 10 kHz