LNT2V471MSECBN
Nichicon
Product No:
LNT2V471MSECBN
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 350V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 3.268" (83.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.92 A @ 10 kHz