LNU2G472MSEHBN
Nichicon
Product No:
LNU2G472MSEHBN
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 3.858" (98.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 15.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 22.12 A @ 10 kHz