LNU2H332MSEGBN
Nichicon
Product No:
LNU2H332MSEGBN
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW
User Guide
Mfr Nichicon
Series LNU
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 6.614" (168.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 10.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 15.26 A @ 10 kHz