LNU2H472MSEJ
Nichicon
Product No:
LNU2H472MSEJ
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 5.000" (127.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 13.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 19.46 A @ 10 kHz