LNU2H562MSEJBB
Nichicon
Product No:
LNU2H562MSEJBB
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 5.827" (148.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 15.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 22.12 A @ 10 kHz