LNU2W103MTEJ
Nichicon
Product No:
LNU2W103MTEJ
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 6.614" (168.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 27.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 38.22 A @ 10 kHz