LNUN7222MSEHBB
Nichicon
Product No:
LNUN7222MSEHBB
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 525V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 525 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 9.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 12.88 A @ 10 kHz