LNX2G102MSEFBB
Nichicon
Product No:
LNX2G102MSEFBB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
User Guide
Mfr Nichicon
Series LNX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 2.874" (73.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.32 A @ 10 kHz