LNX2G103MSEH
Nichicon
Product No:
LNX2G103MSEH
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series LNX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 8.780" (223.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 28.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 39.62 A @ 10 kHz