LNX2G103MSEHBN
Nichicon
Product No:
LNX2G103MSEHBN
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 8.780" (223.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 22.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 31.78 A @ 10 kHz