LNX2G122MSEFBB
Nichicon
Product No:
LNX2G122MSEFBB
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 3.268" (83.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.3 A @ 10 kHz