LNX2H103MSEK
Nichicon
Product No:
LNX2H103MSEK
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 500V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.634" (41.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.937" Dia (100.00mm)
Height - Seated (Max) 7.638" (194.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 23.8 A @ 120 Hz