LNX2J152MSEHBN
Nichicon
Product No:
LNX2J152MSEHBN
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 630V SCREW
User Guide
Mfr Nichicon
Series LNX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 630 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.236" (133.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 11.34 A @ 10 kHz