LNX2J222MSEJBN
Nichicon
Product No:
LNX2J222MSEJBN
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 630V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 630 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 5.236" (133.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 10.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 14.98 A @ 10 kHz