LNX2J472MSEK
Nichicon
Product No:
LNX2J472MSEK
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 630V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.634" (41.50mm)
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 630 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.937" Dia (100.00mm)
Height - Seated (Max) 8.780" (223.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 21.4 A @ 120 Hz