LNX2V123MSEJ
Nichicon
Product No:
LNX2V123MSEJ
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 12000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 6.024" (153.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 28.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 40.32 A @ 10 kHz