LNX2V183MSEJBN
Nichicon
Product No:
LNX2V183MSEJBN
Description:
CAP ALUM 18000UF 20% 350V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 18000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 8.780" (223.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 32.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 45.36 A @ 10 kHz