LNX2V222MSEF
Nichicon
Product No:
LNX2V222MSEF
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 4.449" (113.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 8.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 12.32 A @ 10 kHz