LNX2W122MSEF
Nichicon
Product No:
LNX2W122MSEF
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 18
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.82 A @ 10 kHz