LNX2W183MSEK
Nichicon
Product No:
LNX2W183MSEK
Description:
CAP ALUM 18000UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 18000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.634" (41.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.937" Dia (100.00mm)
Height - Seated (Max) 9.961" (253.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 41.3 A @ 120 Hz