LNX2W682MSEJ
Nichicon
Product No:
LNX2W682MSEJ
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 6.024" (153.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 21.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 30.24 A @ 10 kHz